Skeleton Skeleton
стан ремонту Викликати кур’єра

Чищення ноутбука вдома: чи варто ризикувати?

Михайло Новік Редактор блогу Skeleton
Михайло Новік
Редактор блогу Skeleton
до статей
4 хвилини
Переглядів:
Чищення ноутбука вдома: чи варто ризикувати?

Ноутбук потребує регулярного чищення від пилу, який поступово накопичується всередині та знижує ефективність охолодження. Її можна видалити вдома, але робити це небажано, тому що ви можете випадково пошкодити тендітні шлейфи, кріплення та інші запчастини. Якщо ви погано знаєтеся на техніці, краще довірити таку роботу майстрам сервісного центру. Єдине, що кожен може зробити вдома, — підтримувати чистоту ноутбука за порадами, наведеними нижче.

Чистка ноутбуку
Перейти до послуги

Чому важливе регулярне чищення ноутбука?

Ноутбук затягує пил через систему охолодження. Повітря проходить через вентиляційні отвори, охолоджує процесор і відеокарту – запчастини, яким краще не перегріватись, інакше вони не дозволять нормально працювати в програмах чи іграх.

Коли ноутбук нагрівається до гранично високої температури, він спрацьовує «інстинкт самозбереження» — він мимоволі вимикається. Ви ніяк не можете на це вплинути, а отже, з відключенням ноутбука не можете зберегти останні зміни у файлі або «зробити сейв» у грі.

Разом з повітрям, що надходить, всередину потрапляє пил, вовна свійських тварин, дрібний ворс та інші частинки. Якщо регулярно чистити ноутбук, то це допоможе:

  • Зберегти продуктивність. Коли ноутбук перегрівається, процесор починає працювати на нижчій частоті та повільно обробляє ресурсомісткі завдання. Ви це можете помітити зі зниження швидкості в іграх, показі відео і навіть при роботі в офісних програмах.
  • Продовжити термін служби запчастин. Коли піднімається температура процесора або відеокарти, вентилятори вмикаються на повну потужність. Працюючи на максимальних оборотах, вони швидше зношуються. Навіть у такій ситуації вони можуть не впоратися з високою температурою. В результаті часте або тривале перегрів зменшує термін служби процесора, відеокарти, накопичувача та інших важливих запчастин.
  • Уникнути дорогого ремонту. Якщо не чистити ноутбук, то пил, що скупчився, може стати причиною короткого замикання. Вона поганий ізолятор, тому може спровокувати замикання струмоведучих доріжок плати.

Профілактичне чищення від пилу ноутбука має проводитися мінімум 1 раз на 6-12 місяців. Цей інтервал безпосередньо залежить від інтенсивності та умов експлуатації. Якщо техніка знаходиться в запиленому приміщенні або в будинку з вихованцями, чистку потрібно проводити частіше – 1 раз на квартал.

Переваги та недоліки самостійного чищення

Чищення ноутбука своїми руками для людини, яка не розуміється на такій техніці, пов’язана з високим ризиком. Економія, що здається, на послугах сервісного центру в результаті обернеться незапланованими витратами на ремонт запчастин, які були пошкоджені з необережності. У такої витівки більше мінусів, ніж плюсів:

  • Складнощі з розбирання пристрою. У деяких ноутбуках доступ до внутрішніх запчастин утруднений через конструктивні особливості. Навіть майстрам складно розбирати MacBook, Dell XPS, HP Spectre, Lenovo Yoga, ThinkPad та інші моделі. Після розбирання ноутбуків звичайні користувачі часто виявляють зайві деталі після завершення робіт – гвинти різного розміру.
  • Важко дістатися системи охолодження. Зважаючи на різне компонування запчастин, ви можете пошкодити їх «по дорозі» до системи охолодження.
  • Нема всіх інструментів. Якщо підходити з розумом, потрібні викрутки, пінцет, серветка з мікрофібри, пензлика або щітки з м’яким ворсом. Просунуті користувачі можуть нагадати ще про антистатичний браслет, який захищає материнську плату, процесор, оперативну пам’ять та інші чутливі запчастини від пошкодження струмом. Незважаючи на те, що рекомендують користуватися ним, насправді його рідко застосовують під час чищення від пилу.
  • Високий ризик помилки. Пошкодити запчастини можна будь-якому етапі. Одні пошкоджують шлейфи, інші можуть “злизати болти” – пошкодити шліци, після чого витратити не одну годину, щоб їх якось дістати. І це в умовах, коли буквально нема де розвернутися. Один неправильний рух — і доведеться не лише чистити, а й міняти запчастини, що у рази дорожче.

До того ж, чищення ноутбука вдома – це не єдине, що потрібно зробити, щоб уникнути його перегріву. Необхідно періодично міняти термопасту. Якщо припуститися помилки в цій роботі, то помітно погіршиться тепловідведення. Якщо термопаста не заповнить мікрозазори між процесором, відеокартою та радіатором системи охолодження, то температура запчастин зашкалюватиме вище норми.

Ремонт ноутбуків
Перейти до послуги

Поради щодо догляду за ноутбуком

Вдома можна чистити ноутбук зовні, використовуючи спеціальні засоби. У цьому вам знадобиться:

  • Балончик зі стисненим повітрям для продування пилу з клавіатури та вентиляційних отворів. Має спеціальну трубочку, за допомогою якої можна чистити важкодоступні місця.
  • Пензлик або щітка з м’яким ворсом для видалення пилу.
  • Серветка з мікрофібри для очищення екрану та корпусу. Вона м’яка і не залишає подряпин. Не використовуйте паперові рушники або серветки, якими ви прибираєте в будинку.
  • Спрей-очисник або спеціальні вологі серветки для чищення екрана ПК, ноутбуків, телефонів. Вони просочені засобом для чищення, після якого не залишається розлучень. За допомогою них можна видалити пил, відбитки пальців та інші плями.

За потреби видаляйте забруднення на клавіатурі або на екрані. Точних рекомендацій у цьому питанні немає: скупчився пил — заберіть. Так, запобігти поломці окремих клавіш і покращити видимість зображення на екрані.

Рекомендуємо під час роботи за ноутбуком звертати увагу на нехарактерні клацання з боку кулера та використовувати спеціальні програми для моніторингу температури запчастин. Наприклад, можна встановити AIDA64. Якщо ноутбук видає гучний шум, тріск та інші нехарактерні звуки, зверніться до майстра.

Майте на увазі, продування ноутбука від пилу балончиком зі стисненим повітрям відстрочить професійне чищення, але не може його замінити. Якщо хочете зробити профілактику для своєї техніки, замовляйте професійне обслуговування ноутбука у сервісному центрі Skeleton – чищення від пилу та заміну термопасти.

Чому ми

"Зубастий сервіс" більше ХХ років досвіду, ми бачили все!

Тільки кваліфіковані кадри. Знання та досвід праці наших спеціалістів дозволяє впоратися з будь-якими, навіть неординарними задачами.

Ремонтуємо як для себе.

Дорожимо своєю репутацією і Вашою технікою. Оснащення за промисловими стандартами кожної робочої зони і кожного робочого місця.

Працюємо з найкрупнішими рітейлерами.

Алло, Эпіцентр, Комфі, Розетка та ін. довіряють нам гарантійне обслуговування своєї техніки.

Прозорий сервіс.

Кліенти та колеги можуть спостерігати за робочим процесом.