
Зміст
Відеокарта – одна з важливих запчастин ноутбука, яка відповідає за виведення зображення на екран. Без неї не відображався б інтерфейс операційної системи, не відтворювалося б відео, неможливо було б грати в ігри та працювати у графічних програмах. На жаль, не можна за зовнішніми ознаками точно визначити — зламалася відеокарта чи ще щось. Щоб напевно дізнатися про причину поломки, сервісний центр Skeleton розповість ознаки несправності відеокарти та способи відрізнити їх від поломки інших запчастин.
Про інтегровані та дискретні відеокарти в ноутбуці
У ноутбуках виробники встановлюють інтегровану (вбудовану) та/або дискретну відеокарту. Одночасно обидва види зустрічаються у сучасних продуктивних моделях. Вони зазвичай розташовані на материнській платі.
Особливості відеокарт та їх суміщення в одному пристрої:
- Інтегрована розташована на підкладці процесора. Вона не має власної пам’яті, тому для неї резервується частина загальної системної пам’яті. Її обсяг можна вибрати у BIOS.
- Дискретна власна відеопам’ять, завдяки чому вона економить ОЗУ і працює швидше. Її можна замінити, якщо вона підключена за допомогою слота стандарту MXM, але і це не завжди можливо. Нова «графіка» банально може не влізти у вільний простір. До того ж, має вистачати потужності живлення, а також необхідно виключити конфлікти з материнською платою у BIOS. Якщо відеочіп та його пам’ять розпаяно на материнській платі, тільки професіонали можуть відремонтувати його у разі несправності.
- У сучасних продуктивних ноутбуках стали поєднувати вбудований та дискретний відеочіп, щоб користувачі могли працювати з «важкими» програмами та іграми. Переключення між інтегрованою та дискретною «графікою» відбувається автоматично або в ручному режимі.
Якщо ноутбук потрібен для серфінгу в інтернеті, перегляду відео, офісної роботи, нескладних програм для обробки відео та графіки, рекомендують купувати моделі з інтегрованою відеокартою. Якщо користувач запускатиме найвибагливіші сучасні ігри, Photoshop, CorelDraw, Adobe Premiere Pro та інші складні графічні та відеоредактори, рекомендують брати ігрові ноутбуки – моделі з потужною «графікою».
Основні ознаки несправності відеокарти
Несправність відеокарти ноутбука проявляється таким чином:
- Немає зображення — чорний екран після увімкнення.
- Артефакти на екрані – різні графічні спотворення. До них відносяться смуги, бриж, розмите або двоюще зображення, неправильні кольори, різкі переходи відтінків.
- Миготливий екран — періодично зникає зображення.
Якщо ноутбук із двома «видюхами» — інтегрованою та дискретною, то у разі поломки однієї можна переключитися на іншу. У такому разі ви втратите як зображення, але ноутбук буде працювати. Якщо ж у ньому лише один відеочіп, необхідно переконатися в його поломці та унеможливити пошкодження інших запчастин.
Причини поломки відеокарти
Найчастіше інтегровані та дискретні відеокарти ламаються з таких причин:
- Перегрів. Що температура всередині ноутбука, то швидше руйнується його мікроелектроніка. Цей процес неможливо зупинити, але можна сповільнити, якщо доглядати техніку.
- Зношування – вироблення робочого ресурсу. Як і в будь-якої іншої запчастини, відеочіп має певний термін служби. Його компоненти поступово деградують – робочий ресурс зменшується через старість.
- Фізичні пошкодження – наслідки падінь та сильних ударів ноутбука, при яких порушуються контакти.
- Конфлікт драйверів, що призводить до появи артефактів на екрані.
- Невдалий розгін «видюхи». Перевищили допустимі частоти, що призвело до збоїв та перегріву.
Як відрізнити поломку відеокарти від пошкодження інших запчастин
Важко за зовнішніми ознаками однозначно сказати, що вийшло з ладу в ноутбуці. Несправність відеокарти можна сплутати з пошкодженням інших запчастин. З’являються подібні «симптоми», коли ламається матриця, шлейф матриці та інше.
Ви можете визначити, що потрібен ремонт відеокарти ноутбука, підключивши до нього зовнішній монітор. Якщо на ньому виводиться зображення без спотворень, то проблема в дисплеї або шлейфі матриці.
Як запобігти поломці відеокарти ноутбука?
Дотримуйтесь кількох простих правил, які убережуть вашу техніку від поломок:
- Контролюйте температуру та не допускайте перегріву. Встановіть програму AIDA64 та відстежуйте показники. Під час простою та виконання простих завдань вона має бути в діапазоні 35…55°С, при навантаженні — бажано до 65°С. Критична температура – вище 90°С.
- Регулярно чистіть ноутбук від пилу. Якщо він використовується для повсякденних завдань чи офісної роботи, робіть чищення кожні 6-12 місяців. Якщо ноутбук піддається інтенсивному навантаженню, робіть профілактику кожні 3-6 місяців.
- Змініть термопасту, щоб покращити відведення тепла. Як правило, заміну термопасти поєднують із чищенням ноутбука від пилу.
- Оновлюйте та встановлюйте драйвери в разі несправності.
Ремонт відеокарти ноутбука – досить складна робота, яка потребує спеціального обладнання та знань. Непрофесійне втручання у пристрій може погіршити проблему. До того ж, сервісний центр має право відмовити у наданні послуг, якщо техніку розкривали для самостійного ремонту.
Способи ремонту відеокарти ноутбука
Зламані MXM-відеокарти можна замінити окремо від материнської плати, підібравши відповідну за розмірами та характеристиками запчастину. Відеокарти, які розпаяні на «материнці», не відокремлюються. Їх можна відремонтувати у сервісному центрі, використовуючи спеціальну станцію з нижнім та верхнім підігрівом. Якщо хочете якісно відремонтувати відеокарту ноутбука, рекомендуємо звернутися до нашого сервісного центру Skeleton.
Чому ми
"Зубастий сервіс" більше ХХ років досвіду, ми бачили все!
Тільки кваліфіковані кадри. Знання та досвід праці наших спеціалістів дозволяє впоратися з будь-якими, навіть неординарними задачами.
Ремонтуємо як для себе.
Дорожимо своєю репутацією і Вашою технікою. Оснащення за промисловими стандартами кожної робочої зони і кожного робочого місця.
Працюємо з найкрупнішими рітейлерами.
Алло, Эпіцентр, Комфі, Розетка та ін. довіряють нам гарантійне обслуговування своєї техніки.
Прозорий сервіс.
Кліенти та колеги можуть спостерігати за робочим процесом.